اشتراک در خبرنامه

آخرین اخبار انجمن مهندسی آب استان فارس را در ایمیلتان دریافت کنید.

نرم افزارهای کاربردی

دانلود نرم افزار کنترل از راه دور
دانلود نرم افزار وینرار
دانلود مرورگر گوگل کروم
دانلود مرورگر فایرفاکس
دانلود نرم افزار دیکشنری بابیلون
دانلود نرم افزار اجرای فایل های PDF
دانلود نرم افزار ادغام کردن فایل های PDF
دانلود نرم افزار آفیس
دانلود نرم افزار اتوکد شهرسازی
دانلود نرم افزار 3 دی مکس

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام انجمن مهندسی آب فارس

اوقات شرعی و آب و هوا

۱۱۵ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن رهاسازی می شود

استاندار فارس گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده حجم قابل برنامه‌ریزی برای مصارف زیست محیطی و کشاورزی پایین دست سد درودزن ۱۱۵ میلیون متر مکعب آب در سال زارعی ۹۸-۹۹ در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، عنایت الله رحیمی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان فارس افزود: رها سازی موفق این حجم از آب نیازمند توجه به مولفه‌هایی از جمله مشخص بودن زمان کشت به تفکیک هر منطقه، میزان حقابه‌های در نظر گرفته شده، توجه به نوبت بندی اختصاص آب، اطلاع رسانی و ترویج کشت‌های کم آب بر از سوی جهاد کشاورزی است.

به گفته وی؛ در صورتی که کشت های پایین دست سد از نظر نوع و سطح زیر کشت به میزان زیادی آب نیاز داشته باشد بی تردید این رها سازی آب پاسخگو نخواهد بود.

بررسی و اتخاذ تصمیم درباره حقابه زیست محیطی پایین دست درودزن نیز از جمله موضوعات جلسه شورای حفاظت از منابع آب بود که با دستور استاندار فارس مقرر شد رها سازی این حقابه با در نظر گرفتن تمهیدات لازم از سوی سازمان آب منطقه ای و ایجاد هماهنگی با سازمان محیط زیست و جهاد کشاورزی انجام شود.

استاندار فارس همچنین در خصوص برش شهرستانی پر و مسلوب و المنفعه کردن چاه های غیر مجاز بود، اظهار کرد: بر اساس قانون، پر کردن همه چاه های غیر مجاز باید با جدیت در دستور کار باشد اما با توجه به توان اجرایی محدود سازمان آب منطقه ای ابتدا پر کردن ۱۰ درصد از چاه های غیر مجاز هر شهرستان برنامه ریزی و اجرا شود.

به گفته وی، اجرایی شدن این برش شهرستانی مستلزم آگاهی کامل از تعداد چاه های غیر مجاز در هر شهرستان است.

رحیمی با تاکید بر لزوم جلوگیری از حفر چاه های غیر مجاز جدید، گفت: میزان آب برداشت شده از چاه های مجاز نیز باید از طریق روش های همچون نصب کنتورهای هوشمند کنترل شود.

استاندار فارس تاکید کرد: بهره برداری از آب های زیر زمینی باید به سمت مصارف ضروری برنامه ریزی شود و صنایع مختلف باید آب مورد نیاز را از منابعی همچون پساب فاضلاب ها تامین کنند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “۱۱۵ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن رهاسازی می شود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =

آمار بازدید کنندگان سایت

  • 0
  • 26
  • 23
  • 36
  • 28
  • 1,666
  • 98,566
  • 13,786
  • اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۱