اشتراک در خبرنامه

آخرین اخبار انجمن مهندسی آب استان فارس را در ایمیلتان دریافت کنید.

نرم افزارهای کاربردی

دانلود نرم افزار کنترل از راه دور
دانلود نرم افزار وینرار
دانلود مرورگر گوگل کروم
دانلود مرورگر فایرفاکس
دانلود نرم افزار دیکشنری بابیلون
دانلود نرم افزار اجرای فایل های PDF
دانلود نرم افزار ادغام کردن فایل های PDF
دانلود نرم افزار آفیس
دانلود نرم افزار اتوکد شهرسازی
دانلود نرم افزار 3 دی مکس

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام انجمن مهندسی آب فارس

اوقات شرعی و آب و هوا

میلیون هکتار اراضی حاصلخیز در استان فارس

در استان فارس ۳.۲ میلیون هکتار اراضی حاصلخیز داریم که ۱.۲ میلیون هکتار از آن زیر کشت محصولات کشاورزی می باشد.

دکتر قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در جلسه شورای کشاورزی گفت: در استان فارس ۳.۲ میلیون هکتار اراضی حاصلخیز داریم که ۱.۲ میلیون هکتار از آن زیر کشت محصولات کشاورزی می باشد/استان فارس قطب تولیدات کشاورزی کشور است و به دلیل تنوع محصولات کشاورزی به ایران کوچک شهرت دارد و ویترین محصولات باغی کشور می باشد/افزایش ۹۴ هکتار سطح گلخانه و کشت داربستی در سال گذشته بوده است/سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان فارس توسعه گلخانه ها و جایگزینی ۷ هزار هکتار گلخانه با ۸۰ هزار هکتار کشت سبزی و صیفی در فضای باز می باشد. دو چالش اساسی در بخش کشاورزی داریم ۱) علمی و فنی نبودن کشاورزی که با اجرای نظام نوین ترویج به دنبال علمی نمودن کشاورزی می باشیم و ۲) کمبود سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می باشد.

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، دکتر قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در جلسه شورای کشاورزی گفت: در استان فارس ۳.۲ میلیون هکتار اراضی حاصلخیز داریم که ۱.۲ میلیون هکتار از آن زیر کشت محصولات کشاورزی می باشد

/استان فارس قطب تولیدات کشاورزی کشور است و به دلیل تنوع محصولات کشاورزی به ایران کوچک شهرت دارد و ویترین محصولات باغی کشور می باشد/افزایش ۹۴ هکتار سطح گلخانه و کشت داربستی در سال گذشته بوده است/سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان فارس توسعه گلخانه ها و جایگزینی ۷ هزار هکتار گلخانه با ۸۰ هزار هکتار کشت سبزی و صیفی در فضای باز می باشد. دو چالش اساسی در بخش کشاورزی داریم ۱) علمی و فنی نبودن کشاورزی که با اجرای نظام نوین ترویج به دنبال علمی نمودن کشاورزی می باشیم و ۲) کمبود سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می باشد. استاندار فارس قوت کشاورزی را در وجود منابع آبی دانست و گفت: کمبود آب مشکلاتی را در حوزه کشاورزی و آب شرب بوجود آورده و اصل کار مدیران این است که در راستای رفع مشکل ایجاد شده راهکار ارائه نمایند تا مشکلات بیشتر نشوند. مهندس اسماعیل تبادار که در شورای کشاوری استان سخن می گفت، با بیان اینکه خشکسالی های ده سال گذشته بحران و نگرانی هایی را در حوزه آب ایجاد کرده است خاطرنشان کرد: برای رفع مشکل و کاهش نگرانی ها باید چاره جویی کرد و راهکارهایی عملیاتی ارائه نمود. وی شورای کشاورزی استان را یکی از مهم ترین شوراها دانست و ابراز داشت: از آنجا که کشاورزی منبع درآمد و ارتزاق اکثر مردم استان می باشد باید با جدیت به این حوزه نگاه شود. مهندس تبادار نزدیکی استان فارس به کشورهای خلیج فارس را یک ظرفیت برشمرد و گفت: با وجود این ظرفیت زمینه صادرات و بازاریابی محصولات کشاورزی باید در دستور کار شورای کشاورزی قرار گیرد و از تجربیات استان های موفق در این حوزه نیز بهره گرفت. استاندار فارس بر توجه ویژه به روستاها تاکید کرد و اظهار داشت: در پرداخت تسهیلات روستایی هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت و هر استانی که بتواند بیشترین فعالیت را در این حوزه داشته باشد می تواند درصد بیشتری از این تسهیلات بهره مند شود. نماینده عالی دولت در استان توسعه کشت گلخانه ای و گسترش آبیاری نوین را یکی از ضرورت های فارس دانست و ابراز داشت: برای پرداخت تسهیلات گلخانه ای هیچ سقفی وجود نخواهد داشت و از همه ظرفیت ها برای آبیاری نوین سالانه ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان باید استفاده نمود. استاندار فارس گفت : رسانه ملی ، اصحاب رسانه ، فضاهای تبلیغاتی شهری و شهرداری ها باید نگرانی ها و محدودیت های آبی استان را برای عموم مردم تشریح نمایند و در جهت فرهنگ سازی استفاده بهینه از آب نقش آفرین باشند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “میلیون هکتار اراضی حاصلخیز در استان فارس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =

آمار بازدید کنندگان سایت

  • 0
  • 12
  • 10
  • 33
  • 22
  • 1,879
  • 100,720
  • 14,222
  • خرداد ۲۹, ۱۴۰۱