اشتراک در خبرنامه

آخرین اخبار انجمن مهندسی آب استان فارس را در ایمیلتان دریافت کنید.

نرم افزارهای کاربردی

دانلود نرم افزار کنترل از راه دور
دانلود نرم افزار وینرار
دانلود مرورگر گوگل کروم
دانلود مرورگر فایرفاکس
دانلود نرم افزار دیکشنری بابیلون
دانلود نرم افزار اجرای فایل های PDF
دانلود نرم افزار ادغام کردن فایل های PDF
دانلود نرم افزار آفیس
دانلود نرم افزار اتوکد شهرسازی
دانلود نرم افزار 3 دی مکس

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام انجمن مهندسی آب فارس

اوقات شرعی و آب و هوا

تداوم حیات کشاورزی فارس با توسعه گلخانه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: کشاورزان با انتقال کشت از فضای باز به گلخانه علاوه بر کمک به حیات کشاورزی و منابع آب استان، در تامین امنیت غذایی استان و کشور نقش آفرینی بهتری خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمدمهدی قاسمی در بازدید از گلخانه های شهرستان سپیدان با اشاره به اینکه رسالت و مسئولیت اجتماعی بخش کشاورزی افزایش بهره‎وری است، تصریح کرد: توسعه کشت گلخانه ای باعث افزایش بهره وری نهاده های تولید از جمله آب به عنوان کمیاب ترین نهاده می شود.

وی افزود: به ازای هر واحد مترمکعب آب آبیاری در گلخانه ۱۰ تا ۱۵ برابر محصول در فضای باز تولید می‌شود و در گلخانه محصولات با کیفیت بهتر، هزینه کمتر در محیط کنترل شده ای از آفات و بیماری ها تولید
می شود.

قاسمی با اشاره به اینکه خوشبختانه در شهرستان سپیدان گلخانه‌های سبزی و صیفی و تولید گل زینتی بیشتر از سایر شهرستان‌ها توسعه پیدا کرده است گفت: این امر نشان می دهد که مردم فهیم این شهرستان به خوبی قدر و ارزش آب منطقه را متوجه هستند و به دنبال افزایش بهره‌وری آب هستند.

 

 

این مقام مسئول تصریح کرد: در استان فارس به دنبال انتقال ۸۰ هزار هکتار کشت سبزی و صیفی در فضای باز به ۷ هزار هکتار کشت در محیط کنترل شده و گلخانه هستیم و علاوه بر آن از سرمایه‌گذارانی که قصد تولید گل و گیاه و نشاء گلخانه‌ای دارند حمایت می‌کنیم.

به گفته وی ارزان‌ترین تسهیلات بخش کشاورزی، از بند الف تبصره ۱۸ تسهیلات ۷ درصد در مناطق غیربرخوردار و تسهیلات ۹ درصدی در مناطق برخوردار به توسعه کشت گلخانه اختصاص داده می‌شود.

قاسمی یادآور شد: محدودیتی برای ایجاد گلخانه نیست و گلخانه‌های کوچک مقیاس ۱۰ متر مربعی درروستاها تا شهر‌ک‌های گلخانه‌ای ۲۰۰ هکتاری حمایت می‌شوند و مجوز دریافت می‌کنند.

وی افزود: ستاد گلخانه‌ها با محوریت معاون محترم استاندار تشکیل شده تا مسائل و مشکلات احتمالی سرمایه‌گذاران دنبال شود این مقام مسئول گفت: آموزش‌های مهارتی لازم توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و مرکز آموزش کشاورزی استان فارس به متقاضیان احداث گلخانه ارائه می‌شود و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات گاز و برق، نهایت مساعدت و همکاری با مجتمع گلخانه‌ای را دارند.

قاسمی تاکید کرد: از همه کشاورزانی که در کشت سبزی و صیفی فعالیت دارند استدعا دارم که کشت خود را به گلخانه ببرند.

مدیر کل دیوان محاسبات و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از گلخانه‌های شهرستان سپیدان بازدید کردند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تداوم حیات کشاورزی فارس با توسعه گلخانه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *