اشتراک در خبرنامه

آخرین اخبار انجمن مهندسی آب استان فارس را در ایمیلتان دریافت کنید.

نرم افزارهای کاربردی

دانلود نرم افزار کنترل از راه دور
دانلود نرم افزار وینرار
دانلود مرورگر گوگل کروم
دانلود مرورگر فایرفاکس
دانلود نرم افزار دیکشنری بابیلون
دانلود نرم افزار اجرای فایل های PDF
دانلود نرم افزار ادغام کردن فایل های PDF
دانلود نرم افزار آفیس
دانلود نرم افزار اتوکد شهرسازی
دانلود نرم افزار 3 دی مکس

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام انجمن مهندسی آب فارس

اوقات شرعی و آب و هوا

کشت نشایی کلزا از اولویت‌های جهادکشاورزی فارس است

کشت نشایی کلزا از اولویت‌های جهادکشاورزی فارس است
کشت نشایی کلزا از اولویت‌های جهادکشاورزی فارس است
کشت نشایی کلزا از اولویت‌های جهادکشاورزی فارس است

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به مزایای کشت نشایی از جمله صرفه‌جویی ۳ هزار مترمکعبی در آب، گفت: کشت نشایی کلزا و سبزی و صیفی در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

احمد دهقان با اعلام این خبر افزود: در سال جاری به عنوان سومین سال اجرای طرح توسعه کشت نشایی ، ۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از محصولات سبزی و صیفی در استان به این روش کشت شده است.

او با بیان این‌که کشت نشایی تاکنون نسبت به سال شروع برنامه ۹۷ درصد افزایش رشد داشته، یادآورشد: پیش بینی می‌شود این سطح تا پایان سال به بیش از ۲۰ هزار هکتار برسد.

این مقام مسئول با اشاره به مزیت‌های فراوان کشت نشایی نسبت به کشت مستقیم بذر، تصریح کرد: این مزیت‌ها شامل صرفه جویی ۳ هزار متر مکعبی آب در هکتار، کاهش میزان مصرف بذر، صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید سم و سمپاشی، افزایش عملکرد از طریق ایجاد تراکم مناسب بوته و حفظ یکنواختی سایز بوته، زودرس کردن محصول به مدت حداقل بیست روز و کاهش هزینه‌های جاری اجرایی کردن این پروژه است.

دهقان یادآورشد: با توجه به مزایای مذکور، کشت نشایی کلزا در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی فارس قرار گرفته و به منظور توسعه و ترویج این نوع کشت کارگاه آموزشی یک روزه با تدریس حسن مختارپور محقق کشاورزی و با حضور کارشناسان زراعت شهرستان های استان برگزار شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس تاکید کرد: علاوه بر مزیت‌های کشت نشایی به ‌منظور غلبه بر شوری خاک و گذر از سرمای اولیه و دستیابی به تاریخ کاشت مناسب، مزارع الگویی کشت نشایی کلزا در تراکم‌های مختلف در مناطق مختلف استان اجرایی می‌شود.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کشت نشایی کلزا از اولویت‌های جهادکشاورزی فارس است”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.