اشتراک در خبرنامه

آخرین اخبار انجمن مهندسی آب استان فارس را در ایمیلتان دریافت کنید.

نرم افزارهای کاربردی

دانلود نرم افزار کنترل از راه دور
دانلود نرم افزار وینرار
دانلود مرورگر گوگل کروم
دانلود مرورگر فایرفاکس
دانلود نرم افزار دیکشنری بابیلون
دانلود نرم افزار اجرای فایل های PDF
دانلود نرم افزار ادغام کردن فایل های PDF
دانلود نرم افزار آفیس
دانلود نرم افزار اتوکد شهرسازی
دانلود نرم افزار 3 دی مکس

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام انجمن مهندسی آب فارس

اوقات شرعی و آب و هوا

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۴۰۳
ش ی د س چ پ ج
    آبان »
 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

میلیون هکتار اراضی حاصلخیز در استان فارس

در استان فارس ۳.۲ میلیون هکتار اراضی حاصلخیز داریم که ۱.۲ میلیون هکتار از آن زیر کشت محصولات کشاورزی می باشد.

دکتر قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در جلسه شورای کشاورزی گفت: در استان فارس ۳.۲ میلیون هکتار اراضی حاصلخیز داریم که ۱.۲ میلیون هکتار از آن زیر کشت محصولات کشاورزی می باشد/استان فارس قطب تولیدات کشاورزی کشور است و به دلیل تنوع محصولات کشاورزی به ایران کوچک شهرت دارد و ویترین محصولات باغی کشور می باشد/افزایش ۹۴ هکتار سطح گلخانه و کشت داربستی در سال گذشته بوده است/سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان فارس توسعه گلخانه ها و جایگزینی ۷ هزار هکتار گلخانه با ۸۰ هزار هکتار کشت سبزی و صیفی در فضای باز می باشد. دو چالش اساسی در بخش کشاورزی داریم ۱) علمی و فنی نبودن کشاورزی که با اجرای نظام نوین ترویج به دنبال علمی نمودن کشاورزی می باشیم و ۲) کمبود سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می باشد.

به گزارش روابط عمومي جهاد کشاورزی فارس، دکتر قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در جلسه شورای کشاورزی گفت: در استان فارس ۳.۲ میلیون هکتار اراضی حاصلخیز داریم که ۱.۲ میلیون هکتار از آن زیر کشت محصولات کشاورزی می باشد

/استان فارس قطب تولیدات کشاورزی کشور است و به دلیل تنوع محصولات کشاورزی به ایران کوچک شهرت دارد و ویترین محصولات باغی کشور می باشد/افزایش ۹۴ هکتار سطح گلخانه و کشت داربستی در سال گذشته بوده است/سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان فارس توسعه گلخانه ها و جایگزینی ۷ هزار هکتار گلخانه با ۸۰ هزار هکتار کشت سبزی و صیفی در فضای باز می باشد. دو چالش اساسی در بخش کشاورزی داریم ۱) علمی و فنی نبودن کشاورزی که با اجرای نظام نوین ترویج به دنبال علمی نمودن کشاورزی می باشیم و ۲) کمبود سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می باشد. استاندار فارس قوت کشاورزی را در وجود منابع آبی دانست و گفت: کمبود آب مشکلاتی را در حوزه کشاورزی و آب شرب بوجود آورده و اصل کار مدیران این است که در راستای رفع مشکل ایجاد شده راهکار ارائه نمایند تا مشکلات بیشتر نشوند. مهندس اسماعیل تبادار که در شورای كشاوري استان سخن می گفت، با بیان اینکه خشكسالي هاي ده سال گذشته بحران و نگراني هايي را در حوزه آب ايجاد كرده است خاطرنشان کرد: براي رفع مشكل و كاهش نگراني ها بايد چاره جويي كرد و راهكارهايي عملياتي ارائه نمود. وی شوراي كشاورزي استان را يكي از مهم ترين شوراها دانست و ابراز داشت: از آنجا كه كشاورزي منبع درآمد و ارتزاق اكثر مردم استان مي باشد بايد با جديت به اين حوزه نگاه شود. مهندس تبادار نزديكي استان فارس به كشورهاي خليج فارس را يك ظرفيت برشمرد و گفت: با وجود اين ظرفيت زمينه صادرات و بازاريابي محصولات كشاورزي بايد در دستور كار شوراي كشاورزي قرار گيرد و از تجربيات استان هاي موفق در اين حوزه نيز بهره گرفت. استاندار فارس بر توجه ويژه به روستاها تاكيد كرد و اظهار داشت: در پرداخت تسهيلات روستايي هيچ محدوديتي وجود نخواهد داشت و هر استاني كه بتواند بيشترين فعاليت را در اين حوزه داشته باشد مي تواند درصد بيشتري از اين تسهيلات بهره مند شود. نماينده عالي دولت در استان توسعه كشت گلخانه اي و گسترش آبياري نوين را يكي از ضرورت هاي فارس دانست و ابراز داشت: براي پرداخت تسهيلات گلخانه اي هيچ سقفي وجود نخواهد داشت و از همه ظرفيت ها براي آبياري نوين سالانه ۷۰ هزار هكتار از اراضي استان بايد استفاده نمود. استاندار فارس گفت : رسانه ملي ، اصحاب رسانه ، فضاهاي تبليغاتي شهري و شهرداري ها بايد نگراني ها و محدوديت هاي آبي استان را براي عموم مردم تشريح نمايند و در جهت فرهنگ سازي استفاده بهينه از آب نقش آفرين باشند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “میلیون هکتار اراضی حاصلخیز در استان فارس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *