اشتراک در خبرنامه

آخرین اخبار انجمن مهندسی آب استان فارس را در ایمیلتان دریافت کنید.

نرم افزارهای کاربردی

دانلود نرم افزار کنترل از راه دور
دانلود نرم افزار وینرار
دانلود مرورگر گوگل کروم
دانلود مرورگر فایرفاکس
دانلود نرم افزار دیکشنری بابیلون
دانلود نرم افزار اجرای فایل های PDF
دانلود نرم افزار ادغام کردن فایل های PDF
دانلود نرم افزار آفیس
دانلود نرم افزار اتوکد شهرسازی
دانلود نرم افزار 3 دی مکس

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اینستاگرام انجمن مهندسی آب فارس

اوقات شرعی و آب و هوا

تقویم شمسی

خرداد ۱۴۰۳
ش ی د س چ پ ج
    آبان »
 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

دومین سفر وزیر جهاد کشاورزی در سال جاری به استان فارس

دومین سفر وزیر جهاد کشاورزی در سال جاری به استان فارس :

سردخانه های فارس ظرفیت نگهداری ۳۸۰ هزار تن محصولات کشاورزی را دارند

برون رفت از وضعیت ناهنجار قیمت ها با توسعه سردخانه

وزیر جهاد کشاورزی گفت: سردخانه های استان فارس در سال ۹۲ ظرفیت نگهداری ۱۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی را داشته اند که این میزان در حال حاضر به ۳۸۰ هزار تن رسیده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمود حجتی روز پنج شنبه نهم آبان ماه در دومین سفر خود به استان فارس در سال جاری در بازدید از سردخانه دو مداره سپیدان سلامت پارس واقع در شهرستان سپیدان، تصریح کرد: با توجه به گستردگی باغ ها و میزان تولیدات سبزی، صیفی و باغی، استان فارس نیاز به ظرفیت نگهداری ۸۰۰ هزار تن محصولات سردخانه ای را دارد که ۲۰۰ هزار تن در دست ساخت است و برای ۲۰۰ هزار تن دیگر باید مجوز جدید صادر شود.

وی با اشاره به اینکه امسال ۴٫۵ میلیون تن سیب در کشور تولید شده است، افزود: صادرات تنها راهی است که این محصول قیمت واقعی خود را پیدا کند از این رو باید حداقل ۱٫۵ میلیون تن سیب صادر شود و در این راستا با همکاران وزارت صمت که مسئول صادرات و تسهیلگری هستند در زمینه صادرات هر چه بیشتر سیب رایزنی شده است.

به گفته وی بیشترین مصرف محصولات کشاورزی کشور، جنبه تازه خوری و جهت عرضه به بازارهای داخلی است که با توجه به تولید انبوه باید فرآوری محصولات و بازارهای صادراتی بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با سردخانه دو مداره سپیدان سلامت پارس گفت: سرمایه گذار این سردخانه ده هزار تنی علاوه بر سردخانه داری، لبیل گذاری، بسته بندی و صادرات را انجام می دهد که جای تقدیر دارد.

حجتی راه دیگر برون رفت از وضعیت ناهنجار قیمت ها را توسعه سردخانه ها دانست و افزود: واحدهای فرآوری کم و بیش ایجاد شده اند که باید توسعه پیدا کنند.

رشد ۲۵ درصدی توسعه گلخانه ها در کشور

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود سه هزار گلخانه در سطح کشور ایجاد شده و سطح گلخانه ها به ۱۵ هزار هکتار رسیده است، گفت: توسعه گلخانه ها رشد نزدیک به ۲۵ درصدی را داشته است.

وی با قدردانی از سخت کوشی و پیگیری مردم در توسعه گلخانه ها تصریح کرد: روند توسعه گلخانه ها باید رو به افزایش باشد چرا که با توجه محدودیت منابع آبی، کشت های گلخانه ای ضرورت فعلی کشور است.

حجتی اظهار کرد: ایجاد پایانه های صادراتی در دستور کار ما قرار دارد تا زنجیره تولید ایجاد و محصولات گلخانه ای به صورت متمرکز با بسته بندی طبق سفارش متقاضی تهیه و صادر شود.

 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امسال توسعه ۵۵۰۰ هکتار گلخانه را در دستور کار داریم، گفت: در گلخانه با مصرف یک واحد آب، بیش از هشت برابر فضای باز خیار تولید می شود.

وی تاکید کرد: در تولیدات گلخانه ای سلامت محصول رعایت شده و این تولیدات بازار پسندی خوبی دارد و فوق العاده می تواند به صادرات ملی و اقتصاد خانوار ما کمک کند.

حجتی با اشاره به تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۸ و همچنین تهسیلات قانون ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، گفت: این تسهیلات یارانه ای است ولی جوابگوی تقاضا نیست که برای افزایش آن با مجلس و سازمان برنامه و بودجه در حال رایزنی هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی روز پنج شنبه نهم آبان ماه در راس هیئتی متشکل از جمعی از مدیران ارشد این وزارتخانه همراه با یداله رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس،
سید علاءالدین خادم نماینده مردم شهرستان سپیدان در مجلس شورای اسلامی، محمد مهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی از مزارع ، باغ ها و پروژه های کشاورزی شهرستان سپیدان بازدید کردند.

کارخانه تولید و عرضه انواع خوراک دام ، طیور، آبزیان و خوراک حیوانات غیر از دام و طیور با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار تن، اشتغال زایی ۲۵۰ نفر و سرمایه گذاری ۳۴۰ هزار میلیون ریال از جمله پروژه هایی بود که به طور خاص مورد بازدید وزیر قرارگرفت.

از گلخانه سبزی و صیفی به مساحت هفت هزار مترمربع نیز بازدید شد که این گلخانه فاز اول از یک شهرک گلخانه ای است و با کشت خیار سبز به بهره برداری رسیده و فاز دوم نیز گلخانه ای به مساحت چهار هزار متر مربع در حال ساخت است و در مجموع این شهرک گلخانه ای در سطحی بالغ بر ده هکتار ایجاد خواهد شد.

سردخانه دو مداره سپیدان سلامت پارس واقع در شهرک صنعتی شهید جاویدی همایجان نیز با ظرفیت ده هزار تن، اشتغال زایی ۲۰ نفر و سرمایه گذاری ۱۳۰ هزار میلیون ریال از دیگر طرح های بازدید شده بود.

در این سفر، محمود فتاح الجنان مشاور وزیر و مدیر کل امور استان ها، هاشم ولی پور مطلق دستیار وزیر، ولی اله بنی عامری مجری طرح توسعه گلخانه ها، چنگیز اسفندیاری مدیر کل دفتر صنایع غذایی و تبدیلی، علی محققی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی و شاهرخ رمضان نژاد رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، حجتی را همراهی کرده بودند.

در ایران عرضه سرانه سردخانه به ازاء هر نفر ۶۵ کیلوگرم است

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در کشور عرضه سرانه سردخانه به ازاء هر نفر، از ۲۵ کیلوگرم در سال ۹۱ به ۶۵ کیلوگرم در سال جاری رسیده است و این عدد در کشورهای توسعه یافته بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم است.

چنگیز اسفندیاری در بازدید از سردخانه دو مداره سپیدان سلامت پارس واقع در شهرستان سپیدان استان فارس، تصریح کرد: تا پایان سال ۹۱ حدود دو میلیون تن سردخانه بالای صفر در کشور وجود داشت که از سال ۹۲ تاکنون به حدود ۵٫۱ میلیون تن رسیده است.

وی با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی دو ویژگی مهم و اساسی فصلی بودن و فسادپذیری دارند، افزود: نگهداری آن ها در سردخانه ها نقش اساسی در کاهش ضایعات، افزایش بهره وری و توسعه صادرات دارد.

اسفندیاری با اشاره به اینکه در استان فارس ظرفیت سردخانه ها از ۱۵۰ هزار تن به ۳۸۵ هزار تن رسیده، اظهارکرد: برنامه ریزی برای ۸۰۰ هزار تن در این استان شده چرا که این استان قطب تولید محصولات کشاورزی است.

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی احداث سردخانه های بالای صفر در استان فارس و کل کشور را از اولویت های اصلی دانست و افزود: حدود سه میلیون تن سردخانه با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد وجود دارد که اگر به بهره برداری برسد مشکلی در ارتباط با نگهداری محصولات کشاورزی نخواهیم داشت.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دومین سفر وزیر جهاد کشاورزی در سال جاری به استان فارس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *