تداوم حیات کشاورزی فارس با توسعه گلخانه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: کشاورزان با انتقال کشت از فضای باز به گلخانه علاوه بر کمک به حیات کشاورزی و منابع آب استان، در تامین امنیت غذایی استان و کشور نقش آفرینی بهتری خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمدمهدی قاسمی در بازدید از گلخانه های شهرستان سپیدان با اشاره به اینکه رسالت و مسئولیت اجتماعی بخش کشاورزی افزایش بهره‎وری است، تصریح کرد: توسعه کشت گلخانه ای باعث افزایش بهره وری نهاده های تولید از جمله آب به عنوان کمیاب ترین نهاده می شود.

وی افزود: به ازای هر واحد مترمکعب آب آبیاری در گلخانه ۱۰ تا ۱۵ برابر محصول در فضای باز تولید می‌شود و در گلخانه محصولات با کیفیت بهتر، هزینه کمتر در محیط کنترل شده ای از آفات و بیماری ها تولید
می شود.

قاسمی با اشاره به اینکه خوشبختانه در شهرستان سپیدان گلخانه‌های سبزی و صیفی و تولید گل زینتی بیشتر از سایر شهرستان‌ها توسعه پیدا کرده است گفت: این امر نشان می دهد که مردم فهیم این شهرستان به خوبی قدر و ارزش آب منطقه را متوجه هستند و به دنبال افزایش بهره‌وری آب هستند.

 

 

این مقام مسئول تصریح کرد: در استان فارس به دنبال انتقال ۸۰ هزار هکتار کشت سبزی و صیفی در فضای باز به ۷ هزار هکتار کشت در محیط کنترل شده و گلخانه هستیم و علاوه بر آن از سرمایه‌گذارانی که قصد تولید گل و گیاه و نشاء گلخانه‌ای دارند حمایت می‌کنیم.

به گفته وی ارزان‌ترین تسهیلات بخش کشاورزی، از بند الف تبصره ۱۸ تسهیلات ۷ درصد در مناطق غیربرخوردار و تسهیلات ۹ درصدی در مناطق برخوردار به توسعه کشت گلخانه اختصاص داده می‌شود.

قاسمی یادآور شد: محدودیتی برای ایجاد گلخانه نیست و گلخانه‌های کوچک مقیاس ۱۰ متر مربعی درروستاها تا شهر‌ک‌های گلخانه‌ای ۲۰۰ هکتاری حمایت می‌شوند و مجوز دریافت می‌کنند.

وی افزود: ستاد گلخانه‌ها با محوریت معاون محترم استاندار تشکیل شده تا مسائل و مشکلات احتمالی سرمایه‌گذاران دنبال شود این مقام مسئول گفت: آموزش‌های مهارتی لازم توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و مرکز آموزش کشاورزی استان فارس به متقاضیان احداث گلخانه ارائه می‌شود و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات گاز و برق، نهایت مساعدت و همکاری با مجتمع گلخانه‌ای را دارند.

قاسمی تاکید کرد: از همه کشاورزانی که در کشت سبزی و صیفی فعالیت دارند استدعا دارم که کشت خود را به گلخانه ببرند.

مدیر کل دیوان محاسبات و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از گلخانه‌های شهرستان سپیدان بازدید کردند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تداوم حیات کشاورزی فارس با توسعه گلخانه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 1 =

آمار بازدید کنندگان سایت

  • 0
  • 27
  • 20
  • 60
  • 39
  • 1,446
  • 82,881
  • 7,730
  • خرداد ۲۶, ۱۴۰۰